Käytetty Gin Marabou 2 8m Complete

595,00 €

Käytetty GIN Marabou 2 8 m² Complete on hienokuntoinen ja kevyt hybridileijasetti vesille, lumelle ja maalle. Single-skin- ja suljetun solurakenteen yhdistävä leija tarjoaa vakaan lentotuntuman, hyvän tehon suhteessa kokoonsa ja pienen pakkauskoon. Complete-pakettiin kuuluvat leija sekä Kiteattitude Freestyle/Wave -puomi AKA2-chickenloopilla.

Merkki
Leijan koko8m

Varasto loppu

Tuotetunnus (SKU): usedm-gin-mara2-8 Osastot: ,
Tuotetiedot

Tuotetiedot

Käytetty GIN Marabou 2 8 m² Complete -leijasetti

  • Hienokuntoinen GIN Marabou 2 -hybridileija
  • Koko 8 m²
  • Complete-paketti sisältää leijan ja puomin
  • Kiteattitude Freestyle/Wave -puomi
  • AKA2-chickenloop ja pikalaukaisu
  • Kevyt single-skin- ja umpisolurakenteen yhdistelmä
  • Sopii vesille, lumelle ja maalle
  • Monipuolinen vaihtoehto foilaukseen, freerideen ja twintip-ajoon
  • Ei vaadi pumppua

Käytetty GIN Marabou 2 8 m² Complete

Käytetty GIN Marabou 2 8 m² Complete on kevyt ja monipuolinen hybridileijasetti vesille, lumelle ja maalle. Complete tarkoittaa tässä tuotteessa sitä, että leijan mukana toimitetaan käyttöön sopiva puomi.

Paketin puomi on Kiteattitude Freestyle/Wave, jossa on AKA2-chickenloop ja pikalaukaisumekanismi. Kyseessä ei siis ole pelkkä leija, vaan leijan ja puomin muodostama kokonaisuus.

Kevyt hybridileija

Marabou 2 yhdistää single-skin-leijan keveyden ja osittain suljetun patjaleijan rakenteen. Valmistajan mukaan rakenteesta noin 60 % on yksipintaista ja 40 % suljettua solurakennetta. Suljettu etureuna auttaa leijaa säilyttämään muotonsa, lentämään tehokkaammin vastatuuleen ja nousemaan uudelleen vedestä tavallista single-skin-leijaa helpommin.

Kevyen rakenteensa ansiosta Marabou 2 pysyy ilmassa heikossa ja puuskaisessa tuulessa. Leija pakkautuu pieneen tilaan eikä tarvitse pumppua, joten se on vaivaton ottaa mukaan vesille, tunturiin tai matkalle.

Vakaa ja helposti hallittava lentotuntuma

Marabou 2 tunnetaan vakaasta ja ennakoitavasta lentotuntumastaan. Se tuottaa kokoonsa nähden runsaasti voimaa, mutta tarjoaa samalla tasaisen vedon ja toimivan depowerin. Leijan hallinta on rauhallista, eikä erittäin kevyt kangas tarvitse paljon tuulta pysyäkseen ilmassa.

Turvajärjestelmän laukaisemisen jälkeen single-skin-tyyppinen rakenne menettää suuren osan vedostaan. Leijaa käytettäessä puomin, narujen, chickenloopin ja turvajärjestelmän toiminta pitää kuitenkin aina tarkistaa ennen lähtöä.

Monipuolinen 8 m² koko

Marabou 2 valmistettiin 4, 6, 8, 10 ja 12 m² kokoisena. Sarjan keskikokoinen 8 m² vaihtoehto sopii monipuoliseen ajoon, kun suurimpien 10–12 m² leijojen kevyen tuulen vetoa ei tarvita.

Leijan todellinen käyttöalue riippuu ajajan painosta, alustasta, laudasta tai foilista, narujen pituudesta ja tuuliolosuhteista. Lumella tai hydrofoililla 8 m² leijaa voidaan käyttää selvästi kevyemmässä tuulessa kuin vedessä tavallisen twintip-laudan kanssa.

Vesille, lumelle ja maalle

GIN suunnitteli Marabou 2 erityisesti monipuoliseen käyttöön. Se soveltuu:

  • Kitefoilaukseen
  • Twintip- ja freeride-ajoon
  • Surf-laudan kanssa ajamiseen
  • Lumileijailuun
  • Maaleijailuun
  • Kevyttä ja pieneen tilaan pakkautuvaa leijaa etsivälle

Vesikäytössä hybridin suljettu etureuna ja vettä hylkivä kevyt kangas helpottavat leijan pysymistä pinnalla sekä uudelleenlähetystä. Patjaleija kannattaa silti nostaa vedestä nopeasti, jos se putoaa pitkäksi aikaa veteen.

Kiteattitude Freestyle/Wave -puomi

Mukana toimitetaan Kiteattitude Freestyle/Wave -puomi, jossa on AKA2-chickenloop ja pikalaukaisu. Freestyle/Wave on yleiskäyttöinen puomimalli, joka on suunniteltu muun muassa freerideen, aaltoajoon ja hydrofoilaukseen.

GIN suositteli Marabou 2 17–19 metrin naruja. Mukana toimitettavan Kiteattitude-puomin narujen todellinen pituus ja säätö tulee tarkistaa ennen käyttöönottoa. Samalla on varmistettava, että kaikki neljä narua ovat vedettynä yhtä pitkät ja että leijan kytkennät, turvanaru sekä pikalaukaisu toimivat oikein.

AKA2 on Kiteattituden vanhemman sukupolven chickenloop. Turvajärjestelmä tulee koelaukaista ilman kuormaa ja koota takaisin oikein ennen ensimmäistä käyttökertaa.

Meidän näkemyksemme

GIN Marabou 2 8 m² on kiinnostava vaihtoehto ajajalle, joka haluaa yhden kevyen leijan useaan käyttötarkoitukseen. Se sopii erityisen hyvin kitefoilaukseen ja lumileijailuun, joissa kevyt rakenne, hyvä vakaus ja pieni pakkauskoko ovat selviä etuja.

Mukana tuleva Kiteattitude Freestyle/Wave -puomi tekee tästä käyttövalmiimman Complete-kokonaisuuden. Hienokuntoinen leija on paketin vahvuus, mutta käytetyn puomin narut, depower, chickenloop ja turvajärjestelmä on aina tarkastettava huolellisesti ennen ajoa.

Tekniset tiedot

Ominaisuus Tieto
Merkki GIN Kiteboarding
Malli Marabou 2
Koko 8 m²
Leijatyyppi Hybrid single-skin -patjaleija
Rakenne Noin 60 % single-skin / 40 % suljettu solurakenne
Etureuna Suljettu ja vahvistettu
Narumäärä 4
Puomi Kiteattitude Freestyle/Wave
Chickenloop Kiteattitude AKA2
Suositeltu narunpituus 17–19 m
Käyttö Vesi, lumi ja maa
Ajotavat Kitefoil, freeride, twintip, surf ja snowkite
Pumppu Ei tarvita
Kunto Erinomainen
Pakettityyppi Complete – leija ja puomi

Toimitussisältö

  • GIN Marabou 2 8 m² -leija
  • Kiteattitude Freestyle/Wave -puomi naruineen
  • AKA2-chickenloop ja puomin turvajärjestelmä
  • Kuljetusreppu
Tilaus & Palautusehdot