Duotone Glide 3.0 SLS etusiipi
569,00 € – 769,00 €Hintaluokka: 569,00 € - 769,00 €
Glide 3.0 SLS yhdistää pitkän liu’un, tehokkaan pumppauksen ja yllättävän ketterän ajotuntuman. Viisi kokoa wingfoiliin, parawingiin, downwindiin ja pumpfoiliin.
| Merkki | Duotone |
|---|---|
| Duotone foilin koko | 1100, 1250, 1400, 825, 950 |
| Etusiiven koko | 1001 – 1200cm, 1201 – 1500cm2, 801 – 1000cm2 |
Tuotetiedot
Duotone Glide 3.0 SLS 2027 etusiipi
Duotone Glide 3.0 SLS on uuden sukupolven high aspect -foil niille, jotka haluavat liukua pidemmälle, yhdistellä aaltoja ja käyttää mahdollisimman vähän turhaa energiaa foilin pitämiseen lennossa. Samalla se kääntyy selvästi ketterämmin kuin pitkältä siipiväliltä voisi odottaa.
Glide 2.0 oli Suomessa suosittu seuraava foil ensimmäisen ison ja vakaan aloittelijafoilin jälkeen. Glide 3.0 jatkaa samalla ajatuksella, mutta tarjoaa enemmän liukua, paremman vasteen pumppaukseen ja vapaamman tuntuman käännöksissä. Suorituskyky on noussut ilman, että foilista olisi tehty tarpeettoman vaikeaa ajettavaa.
Uusi Glide ei ole vain edellisen mallin venytetty versio. Aspect ratio on nostettu koosta riippuen noin 11–12 tasolle, mutta siiven keskiosassa on edelleen reilusti nostavaa pinta-alaa. Kärkiä kohti chord eli siiven syvyys kapenee selvästi. Tämä auttaa pitämään kärjet kevyinä käännöksissä, vaikka siipiväli on pitkä.
Siiven profiilissa ja kärjen muodossa on hyödynnetty Duotone Crestistä saatuja oppeja. Kärjet nousevat ylöspäin vanhan Gliden alaspäin taittuvan muodon sijaan. Käytännössä Glide 3.0 rullaa käännökseen vapaammin ja tuntuu elävämmältä jalan alla. Se ei ole yhtä surf-painotteinen kuin Crest, mutta hitaiden tai loivien möykkyjen linkittämisessä sen parempi liuku antaa selvästi enemmän aikaa oikean ajolinjan löytämiseen.
Liukua Suomen olosuhteisiin
Glide 3.0 idea tulee erityisen hyvin esiin meidän tavallisissa olosuhteissamme: Itämeren lyhyissä möykyissä, järvien pienessä tuuliaallokossa ja päivinä, jolloin aallossa ei ole valtameren groundswellin työntöä.
Kun möykky liikkuu hitaasti ja seuraavaan energiaan pitää päästä pumppaamalla tai pitkällä liu’ulla, foilin pieni vastus ja matala lentonopeus ratkaisevat paljon. Glide 3.0 pysyy lennossa hyvin hitaassa vauhdissa ja antaa virheen jälkeen aikaa pumpata takaisin aallon energiaan. Siksi se on erittäin kiinnostava vaihtoehto parawingiin, downwindiin ja wingillä ajettaviin swell-sessioihin.
Isot 1250- ja 1400-koot avaavat tätä käyttöä myös kevyeen tuuleen ja pieniin järvimöykkyihin. Ne eivät kuitenkaan tee lähdöstä automaattista: laudalla, ajajan painolla ja pumppaustekniikalla on edelleen suuri vaikutus siihen, kuinka kevyessä tuulessa kokonaisuus nousee foilille. Mutta näin ketterää ja näin keveässä lentoon nostavaa foilia on vaikea löytää!
Miltä Glide 3.0 tuntuu ajaa?
Glide 3.0 suurin onnistuminen on se, ettei parantunut liuku ole tehnyt foilista jäykkää. Pitkä siipiväli tuntuu hieman etenkin isoimmissa koissa, mutta foil lähtee käännökseen huomattavasti edellistä Glideä vapaammin.
Low-end eli kyky pysyä lennossa hitaassa vauhdissa on erittäin hyvä. Kun laudan saa irti vedestä ja foilin kunnolla lentoon, Glide ei vaadi jatkuvaa aggressiivista pumppaamista. Tämä helpottaa erityisesti parawing- ja downwind-ajoa, jossa ajolinja ei aina osu heti seuraavaan möykkyyn. Se myös auttaa uusien käännösten ja liikkeiden opettelussa kun vauhdin hidastuessa foili ei sakkaa niin helposti.
Lappiksen omissa testeissä 950-koolla on pumpattu tyynessä vedessä noin 300 metriä sähköavusteisen foilille nousun jälkeen. Kyseessä on yksittäinen käytännön testi, mutta se kyllä avasi allekirjoittaneen silmät, että kuinka hyvää pump & glide suorituskykyä nykypäivän foilit tarjoavat jopa näin pienessä koossa.
Myös riippumattoman, noin 82-kiloisen testaajan kokemukset tukevat tätä kokonaiskuvaa. Hänen mukaansa 825 tuntuu nopealta, vapaasti liukuvalta ja kokoisekseen hyvin kantavalta, kun se on saatu lentoon. 1100 puolestaan toimii hitaammissa ja pienemmissä möykyissä, mutta tuntuu pumppauksessa 825ä raskaammalta ja siipiväliltään selvemmin suurelta. Kokojen välillä on siis muutakin eroa kuin pelkkä pinta-ala.
Glide vai Crest?
Glide 3.0 ja Crest eivät korvaa toisiaan kaikissa olosuhteissa.
Glide on vahvimmillaan, kun tavoitteena on pitkä liuku, pumppaaminen ja loivien tai rikkonaisten möykkyjen yhdistäminen. Crest on luontevampi vaihtoehto jyrkempään, rikkoutuvaan aaltoon ja tilanteisiin, joissa mahdollisimman anteeksiantava kääntyvyys ja kärjen ilmaamisen sieto ovat tärkeämpiä kuin maksimaalinen liuku. HOX Glide 3.0 sietää kuitenkin lähes yhtä hyvin etusiiven breachausta kuin Crest!
Yksinkertaistettuna:
- Glide 3.0 sopii loivaan swelliin, järvimöykkyihin, parawingiin, downwindiin ja tehokkaaseen pumppaamiseen.
- Crest sopii paremmin jyrkkään ja rikkoutuvaan aaltoon sekä kaikkein surf-painotteisimpaan ajoon.
- Glide 3.0 liukuu pidemmälle, mutta Crest on edelleen helpompi silloin, kun siiven kärki käy kunnolla pinnan yläpuolella kesken käännöksen.
Kenelle Glide 3.0 SLS sopii?
Glide 3.0 SLS sopii erityisesti:
- wingfoilaajalle, joka haluaa päästää wingistä irti ja ajaa möykkyjä ja tuuliaaltoja
- parawing- ja downwind-ajoon Suomen pienissä ja hitaissa olosuhteissa
- pumppaamiseen ja useiden aaltojen tai möykkyjen yhdistämiseen
- Glide 2.0 -ajajalle, joka haluaa paremman liu’un ja ketterämmän käännöksen
- ensimmäisen suuren aloittelijafoilin jälkeen seuraavaa pitkäikäistä foilia etsivälle
- kokeneelle ajajalle tehokkaaksi kevyen kelin tai pitkän liu’un foilsiiveksi.
Vaikka Glide 3.0 on high aspect -foil, se ei ole vain asiantuntijoille tehty kilpaväline. Rauhallinen low-end ja ennakoitava lento tekevät siitä mahdollisen seuraavan askeleen myös kehittyvälle harrastajalle. Ensimmäiseksi foilsiiveksi valinta kannattaa kuitenkin tehdä ajajan painon, laudan ja käyttöolosuhteiden perusteella.
Kokovalinta
825 cm²
Nopea ja ketterä koko kevyelle ajajalle tai kovempaan tuuleen. Sopii kokeneelle wing-, parawing- ja downwind-ajajalle, joka saa pienen foilin tehokkaasti lentoon. Vaatii lähdössä selvästi enemmän vauhtia kuin suuremmat koot, vaikka pysyy lennossa kokoisekseen hitaassa vauhdissa.
950 cm²
Monipuolinen suorituskykykoko kevyelle ja keskikokoiselle ajajalle. Hyvä yhdistelmä nopeutta, pumppausta, liukua ja kääntyvyyttä. Monelle ajajalle kiinnostava yleiskoko wingfoiliin ja energisempään parawing-ajoon.
1100 cm²
Laaja-alainen yleiskoko parawingiin, downwindiin ja kevyemmän tuulen wingfoiliin. Antaa 825- ja 950-kokoja aikaisemman lähdön ja enemmän tukea hitaissa möykyissä.
1250 cm²
Kevyen tuulen, hitaiden möykkyjen ja isomman ajajan vaihtoehto. Sopii erityisesti Suomen järville ja Itämeren päiviin, jolloin aallossa on vähän nopeutta ja kantavuutta. Kääntyy hyvin kokoisekseen, mutta vaatii leveän siipivälinsä vuoksi riittävästi maston jäykkyyttä ja ajotekniikkaa.
1400 cm²
Malliston suurin SLS-koko erittäin kevyeen tuuleen, pieniin järvimöykkyihin ja maksimaalista low-endiä hakevalle. Sopii myös isommalle ajajalle tai pumpfoil-käyttöön. Pitkä 124 cm siipiväli kannattaa huomioida mastoa ja koko foilkokoonpanoa valittaessa. Olemme testannut tätä Duotone D/lab mastolla ja vaikka se oli hyvin ajettava, huomasi tässä jo maston jouston.
Kokosuositukset ovat suuntaa antavia. Ajajan painon lisäksi valintaan vaikuttavat laudan pituus ja liuku, käytettävä vetolaite, lähtötekniikka sekä aallon nopeus ja energia. Ota meihin yhteyttä, jos haluat varmistaa koon Suomen olosuhteisiin ja omaan käyttöön.
Stabilisaattorin valinta
Duotone suosittelee wing- ja assist-käyttöön PX-stabilisaattoria. Se tekee paketista tukevamman ja tuottaa enemmän pitch-tukea etenkin wingillä ajettaessa.
Parawing-, prone- ja downwind-käyttöön valmistajan suositus on H-stabilisaattori. Se vähentää vastusta ja korostaa Glide 3.0 pumppausta ja pitkää liukua.
Ajotuntumassa on selvä ero:
- PX antaa enemmän tukea hitaaseen ajoon, lähtöön ja pumppaukseen.
- H tekee kokonaisuudesta liukkaamman ja herkemmän, mutta voi tuntua hitaassa aallossa vaativammalta.
- Kokeneempi ajaja voi valita pienemmän tai vapaammin kääntyvän stabilisaattorin, mutta valmistajan kokosuositukset ovat turvallinen lähtökohta.
Koot ja tekniset tiedot
| Koko | Pinta-ala | Siipiväli | Aspect ratio | Mukana tulevat ruuvit | Suositeltu stabi wing / assist | Suositeltu stabi prone / parawing / downwind |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 825 | 825 cm² / 127,9 in² | 100 cm / 39,4 in | 12,0 | 3 × M8 × 30 mm, 15 Nm | PX 160 | H 145 |
| 950 | 950 cm² / 147,3 in² | 105 cm / 40,3 in | 11,7 | 3 × M8 × 30 mm, 15 Nm | PX 175 | H 165 |
| 1100 | 1100 cm² / 170,5 in² | 112 cm / 44,1 in | 11,4 | 3 × M8 × 30 mm, 15 Nm | PX 175 | H 165 |
| 1250 | 1250 cm² / 193,8 in² | 118 cm / 46,5 in | 11,2 | 3 × M8 × 30 mm, 15 Nm | PX 195 | H 165 |
| 1400 | 1400 cm² / 217,0 in² | 124 cm / 48,8 in | 11,0 | 3 × M8 × 30 mm, 15 Nm | PX 195 | H 165 |
Yhteensopivuus ja toimitussisältö
Glide 3.0 SLS on irrotettavalla etusiivellä toteutettu SLS-malli, joka liitetään yhteensopivaan Duotone-fuselageen kolmella M8 × 30 mm ruuvilla.
Tuote sisältää Glide 3.0 SLS -etusiiven ja kolme kiinnitysruuvia. Masto, fuselage, stabilisaattori, lauta ja niiden muut kiinnitystarvikkeet eivät sisälly toimitukseen, ellei tuotepaketissa erikseen toisin mainita.
Varmista ennen tilaamista oman maston, fuselagen ja stabilisaattorin tarkka malli ja sukupolvi. Autamme mielellämme yhteensopivuuden tarkistamisessa.
Miksi valita Duotone Glide 3.0 SLS?
- Erittäin pitkä ja tehokas liuku
- Selvästi Glide 2.0 vapaampi kääntyvyys
- Hyvä vaste pumppaukseen
- Matala lentonopeus ja vahva low-end
- High aspect -suorituskyky ilman äärimmäisen vaativaa ajotuntumaa
- Viisi kokoa erilaisille ajajille ja olosuhteille
- Sopii wingfoiliin, parawingiin, downwindiin ja pumpfoiliin
- Erityisen käyttökelpoinen Suomen pienissä ja hitaissa möykyissä
Toimitus sisältyy hintaan – ja palauttaminen on maksutonta
Meillä Lappiksella haluamme, että voit keskittyä elämyksiin – ei säätämiseen.
- Toimitus aina Matkahuollolla – ja aina mukana hinnassa.
- Palautus on maksuton, kunhan olet ensin yhteydessä meihin.
- 30 päivää miettimisaikaa – kokeile rauhassa kotona.
- Kotimainen asiakaspalvelu – suoraan tiimiltä, joka itsekin rakastaa vesillä oloa.
📦 Toimitusehdot
- Toimitustapa: Kaikki tilaukset toimitetaan Matkahuollon kautta. Valittavana on noutopiste tai kotijakeluvaihtoehto.
- Toimituskulut: Kaikki hinnat verkkokaupassamme sisältävät toimituskulut. Ei yllätyslisäkuluja kassalla.
- Toimitusaika: Arvioitu toimitusaika on 2–5 arkipäivää tilauksesta. Kiireisinä aikoina voi esiintyä viivettä.
- Toimitusalue: Toimitukset tehdään Suomen sisällä. Kansainväliset toimitukset sopimuksen mukaan – ota yhteyttä asiakaspalveluumme.
🔁 Palautukset ja vaihdot
- Palautusaika: Voit palauttaa tuotteen 30 päivän sisällä toimituksesta. Tuotteen täytyy olla käyttämätön ja uudenveroinen/uutena myytävissä.
- Palautuskäytäntö: Ennen palautusta, ota aina ensin yhteyttä sähköpostilla osoitteisiin juhani@lappis.fi tai harri@lappis.fi. Saat meiltä asiakaspalautuskoodin, jolla palautus onnistuu veloituksetta.
- Palautuskulut: Palautus on asiakkaalle aina maksuton.
- Vaihto: Tuotteen vaihto tapahtuu palauttamalla alkuperäinen tuote ja tekemällä uusi tilaus haluamastasi tuotteesta.
- Hyvitys: Rahat palautetaan 7 arkipäivän kuluessa palautuksen saapumisesta, samalle maksutavalle kuin alkuperäinen tilaus.
📄 Tilaus- ja maksuehdot
- Maksutavat: Käytössäsi ovat kaikki yleisimmät maksutavat (verkkopankki, luottokortti, Klarna/Walley-lasku ja osamaksu).
- Tilausvahvistus: Saat vahvistuksen sähköpostiisi heti tilauksen jälkeen. Tarkistathan myös roskapostikansion.
- Tuotetiedot: Pyrimme varmistamaan, että tuotetiedot ovat paikkansapitäviä. Pidätämme oikeuden virheiden korjaamiseen.
🔐 Tietosuoja (GDPR)
Kun asioit verkkokaupassamme, keräämme tietoja tilauksen käsittelyä ja asiakaspalvelua varten:
- Mitä tietoja keräämme: Nimi, osoite, puhelinnumero, sähköposti ja tilaukseen liittyvät maksutiedot (ei korttitietoja).
- Tietojen käyttö: Käytämme tietoja tilauksen käsittelyyn, asiakaspalveluun ja viestintään asiakkaan suostumuksella.
- Tietojen luovutus: Emme luovuta tietoja ulkopuolisille tahoille, paitsi toimitus- ja maksukumppaneille.
- Oikeutesi: Voit pyytää tietojesi tarkastamista tai poistamista ottamalla yhteyttä: info@lappis.fi
💬 Tarvitsetko apua?
Me autamme mielellämme – meiltä saat nopeasti vastauksen:
📧 juhani@lappis.fi
📧 harri@lappis.fi
🕒 Vastaamme arkipäivisin klo 9–16
Tutustu myös
Carve 3.0 D/Lab etusiipi
|
500
650
800
950
1100 |
Duotone Carve 3.0 SLS Wing set
|
800
950
1100
1300 |
SAB Leviathan ”The 1350” Blackbird etusiipi
SAB Razor Blackbird etusiipi
|
1077
847
977 |
Duotone Glide 2.0 SLS Wing Set
|
900
1100
1350 |
Duotone Whizz SLS Wing Set
|
850
1000
1200
1450 |
Käytetty SAB front wing W950
SAB Foil Balz PRO etusiipi
|
707
808
909
969 |
